Czy maski i przyłbice robocze chronią przed koronawirusem?
- Szczegóły
Podczas wykonywania prac fizycznych takich jak na przykład spawanie i praca na budowie należy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Szczególnie głowa, narządy wzroku i słuchu są narażone na uszkodzenia. Dlatego konieczna jest ochrona poprzez stosowanie odpowiedniej odzieży, masek, rękawic i przyłbic. W wielu profesjach były stosowane od dawna, aby zabezpieczać pracowników przed urazami fizycznymi. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy świat ogarnęła pandemia wirusa COVID-19, maski i przyłbice zaczęły być bardziej powszechne i stosowane z obawy przed zarażeniem.
Przyłbica czy maseczka?
Niektórzy mówią, że maseczki są bardziej komfortowe w użytkowaniu, ponieważ po założeniu możliwa jest większa swoboda ruchów. Jednak jak w przypadku prac spawalniczych, tak i w przypadku ochrony przed koronawirusem, przyłbica ochrania nie tylko usta i nos, ale również oczy. Przyłbicę ochronną można szybko zdezynfekować, podczas kiedy maseczka musi być wyprana i wysuszona lub zmieniona na nową (w przypadku jednorazowej maseczki bawełnianej).
Największym atutem przyłbicy jest fakt, że nadaje się dla osób, które mają problemy z oddychaniem. W porównaniu ze zwykłą maseczką nakładaną na usta, w przyłbicy możliwe jest swobodne oddychanie. Ponadto taka forma ochrony rozwiązuje problem parujących okularów.
Ochrona przed COVID – 19
Zastosowanie maseczki jest najbardziej skuteczne wtedy, gdy nosi ją zarówno osoba chora, jak i zdrowa, ponieważ w takim przypadku wirus ma aż dwie bariery do pokonania i istnieje znacznie mniejsze ryzyko zarażenia. Jeżeli maski są dobrze wykonane i zostały zastosowane odpowiednie filtry, nadają się do ochrony przed pyłem na placu budowy, ale również przed wirusami. Przyłbice natomiast mają działanie uniwersalne, jeśli chodzi o ochronę.
Odzież robocza, do której zaliczamy hełmy, przyłbice, gogle, okulary, maski, ochronniki słuchu, odpowiednie buty, rękawice i kamizelki, daje większe bezpieczeństwo w przypadku gorących opiłków metalu, pyłu, niebezpiecznych substancji, ostrych przedmiotów, ale również rozprzestrzeniających się zarazków, w tym koronawirusa. W obecnej dobie pandemii na wielu stanowiskach pracy, w których nie da się zachować odstępu dwóch metrów, konieczne jest zatykanie ust i nosa. Pracownicy, którzy stosowali takie środki ochrony od zawsze, ze względu na wykonywany zawód, nie muszą martwić się zmianą. W tym przypadku odzież ochronna dodatkowo chroni ich przed zarażeniem.