Czy pracodawca ma obowiązek zaopatrzyć pracowników w odzież roboczą?
Praca w określonych warunkach wymaga odpowiedniego przygotowania i ubioru pracownika. Odzież robocza czy ochronna, zapewnia komfort pracy, ale również bezpieczeństwo podczas wykonywania określonych czynności zawodowych. W jaki sposób takie ubrania powinny trafiać do pracowników? Czy zapewnia ją pracodawca, czy może sami powinni nabyć odpowiedni strój?
Co leży po stronie pracodawcy?
Pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki pracy, jak również bezpieczeństwo. Zalicza się tu oczywiście również odzież ochronną. Wymagana jest ona na wielu stanowiskach i w wielu zawodach. Jeśli strój może być dowolny to powinna panować zasada, że pracownikowi zwracane są pieniądze za zakup takiej odzieży na podstawie rachunku. Nie ma to miejsca w każdym zakładzie pracy. Jednak szczególnie w miejscach, gdzie pracownicy narażeni są na szkodliwe warunki, czy niebezpieczne substancje lub inne czynniki, powinni zostać przez pracodawcę odpowiednio przygotowani do wykonywania obowiązków. Podobnie sytuacja wygląda w kwestii prania odzieży roboczej. Jeśli pracownik robi to sam to powinien mieć wypłacany odpowiedni ekwiwalent do wypłaty, praniem może zajmować się też firma we własnym zakresie.
Znaczenie ma tu zagwarantowanie odpowiednich warunków pracy. Jeśli pracownik ma kontakt z maszynami, ostrymi narzędziami, substancjami chemicznymi, wysokimi temperaturami, czy innymi czynnikami, to dla jego zdrowia i życia niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie.
BHP w zakładzie pracy
Każdy pracownik powinien przejść szkolenie BHP na swoim stanowisku, tam również dowie się o tym, jaka odzież i dlaczego mu przysługuje, jak powinna ona go chronić i czemu nie powinien unikać jej noszenia, jak i poprawnego zakładania. Wiele drobnych aspektów ma znaczenie dla skuteczności odzieży roboczej. Jednak kluczowe jest to, że to właśnie pracodawca powinien zadbać, aby pracownik ja posiadał i był jak najlepiej przygotowany do wykonywania swoich obowiązków. Informacje takie znajdziemy w przepisach BHP.