Im więcej tym lepiej. Rola kieszeni w odzieży roboczej
- Szczegóły
Odzież robocza musi być dopasowana do pracownika pod względem wygody i funkcjonalności. Choć teoria wydaje się prosta, w praktyce dotyczy to zastosowania oddychających i wytrzymałych materiałów, które nie będą ograniczać ruchów oraz projektu nieutrudniającego pracy na danym stanowisku. Jednym z najważniejszych elementów w odzieży roboczej są kieszenie i to im postanowiliśmy poświęcić poniższy wpis.
Kieszenie w spodniach roboczych
Kieszenie umożliwiają noszenie wielu drobnych rzeczy na raz. Spodnie robocze są projektowane tak, aby nie uciskały i miały odpowiednio dużo miejsca na chowanie poszczególnych przedmiotów. Może to być telefon, notes i przyrządy do pisania, elementy złączne, klucze, wiertła, metrówka itp. Na niektórych stanowiskach pracy nie opłaca się zabierać ze sobą całej skrzynki z narzędziami. Bez sensu jest także chodzenie tam i z powrotem tylko po to, by nosić kolejne narzędzia. Spodnie robocze można podzielić na dwa podstawowe rodzaje – tradycyjne spodnie do pasa oraz ogrodniczki. Drugi rodzaj lepiej utrzymuje się na ciele niezależnie od sylwetki i warunków, a do tego ma wygodną, szeroką kieszonkę na piersi. W spodniach kieszenie przeważnie są stałe, lecz dostępne są również modele, do których można doczepić kolejne kieszenie. Tzw. spodnie monterskie wyposażone są w odpinane kieszenie zewnętrzne do przechowywania śrubek, nakrętek i innych tego typu elementów.
Bluzy, kurki i kamizelki
Różne stanowiska wiążą się z używaniem innego rodzaju narzędzi. Za przenoszenie rzeczy w kieszeniach najbardziej odpowiadają spodnie, lecz nie zawsze jest to wystarczające. Zadaniem bluzy ma być przede wszystkim ochrona termiczna i dlatego podstawą są kieszenie do chowania rąk. W zależności od potrzeb bluzy robocze mogą mieć po stronie zewnętrznej i wewnętrznej nawet 6 kieszeni. Dzięki temu można zabrać ze sobą telefon i portfel, a także klucze, wkrętaki oraz inne przedmioty, które rysują wrażliwe powierzchnie. W naszym klimacie bluza może być niewystarczająca do pracy na świeżym powietrzu w zimnych miesiącach. Pracownicy zajmujący się infrastrukturą dróg i zieleni powinni mieć do dyspozycji kamizelki i kurtki. Muszą one być odporne na różne warunki pogodowe jak deszcz i wiatr. Przymus noszenia przy sobie telefonu i dokumentów lub pisania w notesie wymaga tego, by niektóre kieszenie utrzymywały suchość niezależnie od pogody.
Ubrania robocze powinny mieć większą ilość kieszeni, lecz nie może to wpływać na wygodę noszenia. Spodnie lub ewentualnie bluza czy kurtka pod tym względem muszą być dobierane według potrzeb danego stanowiska. Osobie, która nie musi ze sobą nic nosić, będzie ciężej z dużą ilością kieszeni tak, jak pracownikowi, który nie ma gdzie włożyć swoich narzędzi do pracy. Odpowiednie kieszenie sprawią, że nie będzie potrzeby noszenia ze sobą pasa roboczego. Choć przeważnie sprawdza się zasada „im więcej, tym lepiej”, nie może to być jedyny aspekt brany pod uwagę podczas wyboru odzieży roboczej w danej firmie.