Jak chronić głowę i twarz w miejscu pracy?
- Szczegóły
Głowa i twarz to najważniejsze części ciała. Dlatego muszą być one koniecznie chronione w trakcie pracy. Szczególnie tej fizycznej. Kiedy ktoś wykonuje zajęcie wymagające mniejszego lub większego wysiłku organizmu, powinien mieć zapewnioną ochronę newralgicznych punktów ciała. Istnieją na to zresztą sprawdzone sposoby, których stosowanie to zdecydowanie dobra i wskazana, a nawet obowiązkowa praktyka.
Przegląd rozwiązań
Swoją głowę oraz twarz najlepiej jest chronić, stosując mechaniczne bariery, które uniemożliwiają zewnętrznym czynnikom przedostanie się w kierunku newralgicznych punktów. Każda część ciała ma właściwe sobie obiekty, które służą do zapewniania bezpieczeństwa. W przypadku oczu rolę tę spełniają okulary oraz gogle. Niektóre z tych akcesoriów są przystosowane specjalnie do wykonywania określonych zawodów – na przykład spawania. Jeśli zaś chodzi o to ostatnie, to dodatkowo przydają się do niego przyłbice czy tarcze spawalnicze.
Choć środki ochrony stosowane w celu zabezpieczania głowy i twarzy mają charakter mechaniczny, to same nie chronią tylko przed czynnikami mechanicznymi, lecz także innymi. Chociażby chemicznymi oraz biologicznymi. Zabezpieczają również przed wysoką temperaturą oraz promieniowaniem tam, gdzie występują właśnie takie okoliczności.
Zdecydowanie warto chronić głowę oraz twarz w miejscu pracy, ponieważ w przeciwnym wypadku można się nabawić poważnych urazów. Środki zabezpieczające takie jak maski, gogle, okulary czy tarcze są w stanie znacznie zmniejszyć bądź nawet zminimalizować ryzyko wystąpienia niepożądanych okoliczności. W obliczu tego, że przy wykonywaniu niebezpiecznych zajęć można się doprowadzić nawet do długotrwałego kalectwa, stosowanie środków bezpieczeństwa głowy i twarzy jest najskuteczniejszym działaniem prewencyjnym.
Ponieważ głowa i twarz służy do tak wielu niezbędnych czynności, warto szczególnie dbać o te części ciała. Należy im się ostrożność nawet większa niż nogom czy rękom. W końcu to przecież w obrębie twarzy i głowy zlokalizowane są narządy zmysłów.