Jak odpowiednio dbać o odzież BHP?
- Szczegóły
Kiedy w pracy występują czynniki mogące spowodować zabrudzenie prywatnych ubrań pracownika bądź wymagają tego warunki technologiczne, sanitarne lub przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest zobowiązany zapewnić odzież roboczą lub ochronną. W artykule podpowiadamy, w jaki sposób należy dbać o odzież do pracy.
Do czyich obowiązków należy czyszczenie odzieży roboczej?
Co do zasady, obowiązek prania odzieży spoczywa na pracodawcy. W przypadku gdy zabrudzenia nie są duże, nie stanowią zagrożenia dla zdrowia i można je usunąć domowymi sposobami, pracodawca może powierzyć czyszczenie odzieży pracownikowi. Osobie, która we własnym zakresie dba o czystość swojej odzieży i obuwia roboczego, przysługuje ekwiwalent pieniężny. Wysokość wypłacanego ekwiwalentu powinna uwzględniać koszty środków czyszczących, wody, prądu oraz czasu, jaki pracownik musi poświęcić na pranie odzieży. Przydział środków ochrony indywidualnej, do których zalicza się odzież robocza, jest ustalony przez regulamin zakładu pracy. Ten dokument określa również, kto jest odpowiedzialny za pranie odzieży.
Specjalistyczne czyszczenie odzieży roboczej
Kiedy otrzymujemy odzież ochronną lub roboczą, powinniśmy również otrzymać informacje o sposobach jej użytkowania oraz konserwacji. Do odzieży roboczej zaliczamy między innymi kurtki i bluzy robocze, bezrękawniki, koszulki, spodnie, rękawice, a także obuwie, które wykorzystujemy na stanowisku pracy. Pracodawca ma obowiązek kontrolować stan zużycia odzieży oraz dbać o to, by była regularnie czyszczona, odplamiana i prana, a w przypadku styczności z substancjami niebezpiecznymi, także odkażana. Firmy, które nie dysponują własnymi pralniami, oddają odzież roboczą pracowników do specjalistycznych pralni chemicznych. Odzież poddawana czyszczeniu chemicznemu nie traci koloru i zachowuje swoje właściwości ochronne przez długi czas. Jest to szczególnie istotne w przypadku odzieży specjalistycznej, której serwisowanie wymaga stosowanie odpowiednich środków i technik czyszczących.
Regularne pranie ubrań do pracy jest niezwykle ważne, nie tylko ze względów higienicznych i wizerunkowych, ale też z uwagi na trwałość i żywotność materiałów.