Jak powinny wyglądać buty BHP?
Jak dzielimy obuwie ochronne?
Obuwie ochronne dzielimy m.in. na obuwie letnie i zimowe. W zależności od warunków atmosferycznych i specyfiki pracy może mieć ono postać sandałów, półbutów, trzewików, butów wysokich itd. Innym kryterium podziału obuwia do pracy jest podział na rodzaje zagrożeń, przed którymi zabezpieczają. Wyróżniamy tu trzy kategorie:
- obuwie bezpieczne – oznaczone z jęz. angielskiego literą „S” (Safety): posiada zabezpieczenia palców w postaci podnosków o wytrzymałości na uderzenie do 200J;
- obuwie ochronne – oznaczone literą „P” (Protective) – podobnie, jak obuwie kategorii S, posiada podnoski, jednak ich wytrzymałość wynosi 100J;
- obuwie zawodowe – oznaczone literą „O” (Occupative) – obuwie posiadające cechy ochronne, przeznaczone do codziennego stosowania na stanowiskach pracy, które nie wymagają korzystania z butów wyposażonych w podnoski.
Obuwie ochronne, aby spełniało swoją funkcję, musi być także dostosowane do rodzaju pracy. Jeśli chodzi o przeznaczenie, możemy wyróżnić:
- ochronę przed czynnikami chemicznymi;
- ochronę przed czynnikami mechanicznymi;
- ochronę przed czynnikami termicznymi;
- ochronę przed czynnikami biologicznymi;
- ochronę elektrostatyczną;
- ochronę przed porażeniem prądem.
Nowoczesne buty często spełniają kilka warunków jednocześnie, dlatego mogą być wykorzystywane na różnych stanowiskach pracy.
Wybierz odzież roboczą od renomowanych producentów
Rynek artykułów BHP jest wręcz zalewany przez produkty wątpliwej jakości, które ledwie spełniają minimalne wymagane normy. Pracodawca, któremu zależy na swoich pracownikach, powinien wybierać takie rozwiązania, które zapewnią pracownikom komfort i bezpieczeństwo. Nie warto zatem oszczędzać na odzieży i obuwiu ochronnym. Wysokiej jakości obuwie od sprawdzonego producenta będzie służyć przez dłuższy czas.