Jak wybrać odpowiednie obuwie robocze i ochronne dla pracownika?
W obuwiu roboczym i ochronnym spędzamy dużą część dnia, dlatego powinno być ono wygodne i wykonane z materiałów przyjaznych dla stopy, ale też dostosowane do pracy, w jakiej pracujemy. Innych butów potrzebuje pracownik zajmujący się budową dróg, a innych osoba pracująca np. na hali magazynowej. Dobór właściwego obuwia ma wpływ nie tylko na komfort, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo.
Czym się różni obuwie robocze i ochronne?
Bardzo często obuwie robocze utożsamiane jest z obuwiem ochronnym, co z technicznego punktu widzenia jest błędem. Aby dany model mógł zostać uznany za obuwie ochronne, musi spełniać warunki zawarte w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 grudnia 2005 r. w sprawie zasadniczych wymagań dla środków ochrony indywidualnej. W myśl przepisów obuwiem ochronnym jest obuwie chroniące stopy i nogi przed czynnikami zewnętrznymi mogącymi spowodować obrażenia pracownika, chroniące przed działaniem wysokich i niskich temperatur. Dobre buty ochronne powinny być wykonane z wytrzymałych, elastycznych materiałów i, w zależności od przeznaczenia, zawierać dodatkowe zabezpieczenia, jak np. stalowe noski, wzmocnioną ochronę śródstopia czy miękką podeszwę z powłoką antypoślizgową bądź olejoodporną. Butami roboczymi nazywamy natomiast obuwie pozbawione cech ochronnych, przeznaczone do stosowania w miejscu pracy. Obuwie robocze nie stanowi więc ochrony indywidualnej pracownika.
Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, wybierając obuwie ochronne i robocze?
Dokonując wyboru, czy to obuwia ochronnego czy roboczego, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, takich jak:
- odpowiednia wentylacja
- dostosowanie do temperatury i poziomu wilgotności w miejscu pracy
- zastosowane materiały
- dodatkowe zabezpieczenia
- oznakowanie symbolem odpowiedniej kategorii ochronnej w przypadku obuwia ochronnego
Pracodawcy nie powinni bagatelizować kwestii odzieży ochronnej. Dobrze dobrana odzież i obuwie zapewni większe bezpieczeństwo pracy.