Jakie materiały wykorzystywane są do produkcji odzieży roboczej?
- Szczegóły
Odzież robocza powinna być wytrzymała, komfortowa i odporna na trudne warunki pracy, a wszystkie te elementy wynikają przede wszystkim z tego, z jakiego materiału została wykonana.
Bawełna
Duża część ubrań roboczych ma w swoim składzie bawełnę. Jest to materiał w stu procentach naturalny, a przy tym miękki, komfortowy w noszeniu i taki, który można prać nawet w bardzo wysokiej temperaturze przekraczającej 90oC. Odzież robocza w całości wykonana z tego materiału sprawdza się zwłaszcza w przypadku t-shirtów, koszulek polo oraz bluzek z długim rękawem ubieranych pod grubsze kurtki lub bluzy ze względu na to, że umożliwia skórze oddychanie.
Poliamid
Kolejnym tworzywem wykorzystywanym do produkcji odzieży roboczej jest poliamid. Cechuje go wysoka odporność mechaniczna, dzięki czemu jest mało podatny na rozdarcia oraz wycieranie, co jest szczególnie ważne podczas wykonywania różnego rodzaju prac. Dużą jego zaletą jest także lekkość, szybkie pozbywanie się plam, a także szybkie schnięcie.
Elastan
Materiałem dodawanym do odzieży roboczej w niewielkich ilościach (od 2 do maksymalnie 30%) jest również elastan. Jego główną częścią składową jest poliuretan, który odpowiada m.in. za zapewnienie włóknom roślin wytrzymałości. Taki sam wpływ ma na ubrania, dlatego też nadaje im elastyczność, powoduje ich mniejszą podatność na zagniecenia, a także dodatkowo utrwala materiał.
Poliester
Poliester to włókno, które bardzo dobrze łączy się z innymi tkaninami, jednocześnie pozytywnie wpływając na ich wytrzymałość. Jest odporny na tarcie, na gniecenie, a przy tym nie kurczy się w praniu, dzięki czemu ubrania na długi czas zachowują swój wygląd. Często dodawany jest do bawełny, tak jak w przypadku proponowanych przez nas bluz roboczych z pięcioma praktycznymi kieszeniami i mankietami regulowanymi na rzep.
Materiały do odzieży roboczej bardzo często są wzajemnie ze sobą łączone (np. bawełna z poliestrem), dlatego też są wytrzymalsze, bardziej odporne na zniszczenia mechaniczne, a także lepiej znoszą pranie w wysokiej temperaturze.