Kto jest odpowiedzialny za zapewnienie pracownikom odzieży i obuwia BHP?
Odzież robocza zabezpiecza lub zastępuje odzież własną pracownika w warunkach, w których nie występuje zagrożenie zdrowia. Zapewnienie odzieży roboczej i obuwia roboczego jest jednym z obowiązków pracodawcy. Artykuł 237 kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do bezpłatnego zapewnienia pracownikom ubrań i butów do pracy w dwóch przypadkach – kiedy odzież własna pracownika może ulec zabrudzeniu lub zniszczeniu oraz kiedy wymagają tego uwarunkowania technologiczne, sanitarne bądź BHP. Oferta firmy AMW obejmuje szeroki asortyment odzieży roboczej, w tym ogrodniczki, spodnie do pasa, kurtki, bluzy, koszulki, bezrękawniki i wiele więcej.
Czy pracownik może korzystać ze swoich ubrań?
Pracodawca, w porozumieniu z pracownikami, może określić stanowiska, na których pracownicy mogą korzystać ze swoich prywatnych ubrań i obuwia spełniających normy BHP. Nie jest to możliwe w przypadku stanowisk, na których obsługiwane są maszyny techniczne oraz kiedy może dojść do skażenia odzieży. Jeśli pracownik zgodzi się na wykorzystywanie prywatnych ubrań, pracodawca jest zobowiązany do wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego w wysokości uwzględniającej ich aktualne ceny. Ekwiwalent przysługuje również wtedy, gdy pracodawca nie jest w stanie zapewnić prania i czyszczenia odzieży roboczej. Częstotliwość wypłacania ekwiwalentu za pranie odzieży oraz jego wysokość powinny być ustalone pomiędzy pracownikiem a pracodawcą.
Jak często wymienia się odzież roboczą?
Odzież robocza powinna być co jakiś czas wymieniana. Ilość odzieży oraz częstotliwość wymiany zależy od branży i charakteru wykonywanej pracy. Regulamin zakładu pracy określa okres przydatności odzieży do użycia. Wszelkie koszty zakupu oraz konserwacji odzieży i obuwia roboczego leżą po stronie pracodawcy. W przypadku korzystania przez pracownika z własnych ubrań okres przydatności odzieży do użycia powinien być wcześniej ustalony z pracodawcą. W przypadku niektórych branż, w szczególności branży chemicznej czy farmaceutycznej, częstotliwość wymiany ubrań jest wysoka. Pracodawca jest zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej ilości kompletów odzieży na zmianę.