Obuwie antystatyczne, czyli jakie?
Obuwie robocze to bez wątpienia bardzo ważny element wyposażenia każdego pracownika, którego stanowisko wiąże się z określonymi czynnikami ryzyka. Istnieją różne rodzaje butów roboczych: niektóre z nich przystosowane są do wykonywania prac w ujemnej temperaturze, zadaniem innych jest ochrona stopy przed zmiażdżeniem. Istnieją także buty antystatyczne – inaczej zwane obuwiem ESD. Czy wiesz, jakie jest zadanie obuwia antystatycznego?
Czym są buty antystatyczne?
Buty antystatyczne to specjalny rodzaj obuwia do pracy, który zaprojektowany jest tak, by zminimalizować ryzyko powstania ładunku elektrostatycznego, który mógłby uszkodzić sprzęty elektroniczne znajdujące się w pobliżu, a nawet stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia pracowników. Wyładowania elektrostatyczne (inaczej ESD) często powstają wskutek tarcia na określonych powierzchniach (np. podczas chodzenia lub przesuwania towarów). Buty ESD wyposażone są w podeszwy o wyższej przewodności niż w przypadku tradycyjnych modeli obuwia roboczego.
Warto pamiętać, że niskiej jakości obuwie robocze, nieprzystosowane do niwelacji efektu ESD, w połączeniu z pewnymi powierzchniami zdecydowanie zwiększa ryzyko powstawania wyładowań. Aby mieć pewność, że buty antystatyczne są w pełni bezpieczne i pomogą w rozwiązaniu problemu, warto zdecydować się na obuwie od sprawdzonej firmy oferującej odzież i obuwie BHP. Kupując buty antystatyczne, należy zwrócić uwagę, czy są one zgodne z normą EN 61340-5-1, czyli czy ich opór elektryczny został zawężony do odpowiednich wartości.
Jacy pracownicy powinni zostać zaopatrzeni w obuwie ESD?
Chociaż wyładowania elektrostatyczne mogą powstać przy różnych okazjach i w różnych przestrzeniach, istnieją miejsca szczególnie narażone na efekt ESD. W buty antystatyczne powinni zostać wyposażeni przede wszystkim pracownicy firm produkcyjnych działających w branży elektronicznej, komputerowej i samochodowej. Obuwie tego rodzaju będzie także przydatne w różnego typu laboratoriach i placówkach medycznych.