Odzież robocza niezbędna przy pracy w ciężkich warunkach atmosferycznych
- Szczegóły
Ubranie robocze ma chronić przed występującymi na stanowisku pracy czynnikami szkodliwymi w sytuacjach, gdy nie jest możliwe ich ograniczenie za pomocą środków ochrony zbiorowej lub na skutek reorganizacji pracy. Doskonałym tego przykładem są zmienne warunki atmosferyczne, na które pracodawca nie ma wpływu ani nie może w nie ingerować. W związku z tym osoby pracujące na wolnej przestrzeni powinny zostać zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej.
Elementy ubrania roboczego do pracy na zewnątrz
Odzież robocza musi być dostosowana do pory roku – inny komplet odzieży pracodawca powinien zapewnić latem a inny zimą. W ciepłe dni pracownikowi wystarczy T-shirt z przepuszczającej powietrze tkaniny oraz spodnie robocze lub spodenki, a także nakrycie głowy. Wiosną przyda się polar lub kamizelka robocza z dużą ilością kieszeni do przechowywania najpotrzebniejszych narzędzi.
W chłodniejsze pory roku pracownikowi trzeba zapewnić ciepłe ubranie. Jesienią dobrze sprawdzi się kurtka przeciwdeszczowa a zimą ocieplana kurtka i spodnie oraz ciepłe nakrycie głowy. Bez względu na porę roku pracownik powinien mieć rękawice ochronne a w warunkach ograniczonej widzialności także elementy odblaskowe lub odzież ostrzegawczą.
Buty robocze na każdą porę roku
Buty do pracy powinny zapewniać dobra przyczepność, stabilizować stopę i amortyzować upadki. W okresie wiosennym i letnim najlepiej wybierać półbuty robocze z oddychających materiałów, co zapobiegnie nadmiernej potliwości. Zimą i jesienią dobrze sprawdzą się trzewiki robocze z materiałów wodoodpornych. Buty robocze muszą być dopasowane do specyfiki wykonywanych obowiązków — w niektórych przypadkach wymagane jest stosowanie obuwia ze specjalnymi osłonami na wysokości palców, które mają chronić przed urazami stóp.