Odzież robocza szyta na zamówienie - czy warto w nią inwestować?
Ubrania robocze powszechnie używane są w pracach fizycznych, na budowach, w ogrodnictwie, zakładach produkcyjnych, gastronomii. We wszelkich sytuacjach kiedy – zgodnie z zapisem kodeksu pracy – pracownik mógłby zabrudzić czy też zniszczyć swoje prywatne ubranie. Chronią go, zabezpieczają przed substancjami nieszkodliwymi, ale także stanowią ważny element identyfikacji wizualnej.
Dopasowana odzież robocza
Zazwyczaj odzież robocza kupowana jest w typowych rozmiarach w sklepach BHP. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie i nie zawsze jest optymalne. Alternatywą dla ubrań gotowych jest bowiem odzież robocza szyta na miarę.
Gotowe ubrania robocze dostępne są w szerokiej rozmiarówce. Nie uwzględniają jednak, bo nie mogą, wszystkich typów sylwetek. Każdy zaś, kto przepracował fizycznie, choć kilka godzin, zwłaszcza w niesprzyjających warunkach atmosferycznych, wie, jak ważne jest dopasowanie ubrania. Tak, by nie krępowało ruchów, nie zawadzało, dobrze leżało. Dopasowane ubranie robocze znacznie poprawia to komfort pracy, a co za tym idzie – samopoczucie załogi.
Oczywiście i gotowa odzież robocza ma możliwość częściowego dopasowania za pomocą troków czy rzepów. Nie zawsze jednak będzie to w pełni możliwe. Dotyczy to szczególnie osób o rozbudowanej muskulaturze, z wyraźnym brzuchem, wyjątkowo wysokich czy niskich. Odzież robocza na zamówienie to sposób, by czuli się wygodnie i mogli pracować bezpiecznie.
Warstwa ochronna to nie jedyne zadanie dla tego typu stroju. Odzież robocza pomaga w wykonywaniu pracy, wyposażona jest w szeregu kieszeni, wzmocnień, profilowań, dodatkowych zabezpieczeń kolan czy łokci. Jeśli nie jest więc dobrze dopasowana, mogą one nie w pełni być użyteczne.
Ubrania robocze dla kobiet i mężczyzn
Kobiety pracują obecnie we wszystkich zawodach, w tym takich, które do niedawna były domeną mężczyzn. A z myślą o nich właśnie produkowana jest większość odzieży roboczej. Tym samym nie uwzględnia ona różnic anatomicznych. To, co na mężczyźnie leży dobrze, w przypadku kobiety może okazać się niewygodne i niedopasowane – zwłaszcza w rejonie bioder i klatki piersiowej. Te różnice sprawiają, że ubrania robocze szyte na miarę są coraz powszechniej stosowane. Pomagają kobietom lepiej odnaleźć się na stanowisku pracy i zapewniają im większy komfort podczas wypełniania postawionych zadań.