Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.    separator     masz pytanie
zadzwoń
512 315 313     separator

Przepisy regulujące użycie kamizelek odblaskowych

Używanie kamizelki odblaskowej zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo, jednak nie zawsze jest obowiązkowe. Kiedy bezwzględnie należy mieć na sobie kamizelkę odblaskową i jakie przepisy to regulują? O tym w dzisiejszym artykule.

Polskie przepisy określają, kto i w jakich sytuacjach jest zobowiązany do używania kamizelek odblaskowych. Korzystanie z odzieży ostrzegawczej jest obowiązkowe podczas prowadzenia prac budowlanych na obszarze kolejowym oraz w pasie drogowym, a także podczas poruszania się po zmierzchu pieszo drogą w terenie niezabudowanym. W ofercie firmy AMW znajdziesz kamizelki odblaskowe w kolorze żółtym i pomarańczowym, a także spodnie, bluzy i kurtki ostrzegawcze. 

 

Przepisy obowiązujące na budowie

Każda osoba pracująca w pasie drogowym, bez względu na to, czy jest to kierownik budowy czy szeregowy pracownik, ma obowiązek używania kamizelki odblaskowej. W przypadku prac prowadzonych na placu budowy obowiązują wewnętrzne przepisy BHP, w tym Plan Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia, który jest najważniejszym dokumentem na budowie. Plan BiOZ nakłada na wszystkie osoby przebywające na terenie budowy obowiązek korzystania z podstawowych środków ochrony indywidualnej, czyli obuwia ochronnego, kamizelki odblaskowej i hełmu. Choć jest to dokument wewnętrzny, ma moc prawną taką samą jak krajowe przepisy BHP.  Za nieprzestrzeganie zapisów BiOZ grożą surowe kary w postaci wysokiej grzywny.

 

Kamizelki odblaskowe w ruchu drogowym

Art. 11 ust. 4a i 5 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 z późn. zm.) nakłada obowiązek używania elementów odblaskowych, np. w postaci kamizelki odblaskowej, na każdą osobę poruszającą się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym. Wyjątkiem jest chodnik, droga przeznaczona wyłącznie dla pieszych oraz strefa zamieszkania. Przepisy te mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Choć kamizelka odblaskowa nie jest w Polsce obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, dla własnego bezpieczeństwa warto mieć ją w schowku i założyć, kiedy musimy opuścić samochód. Osoba mająca na sobie elementy odblaskowe jest widoczna z dużej odległości, nawet kilkuset metrów, dzięki czemu kierowca ma odpowiednio dużo czasu na wykonanie manewru.

W naszym Serwisie używamy plików cookies. Korzystając dalej z Serwisu, wyrażasz zgodę na stosowanie plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Wyrażenie zgody jest dobrowolne, w każdej chwili można ją cofnąć poprzez zmianę ustawień dotyczących plików „cookies” w używanej przeglądarce internetowej. Kliknij „Akceptuję”, aby ta informacja nie wyświetlała się więcej.