W jaki sposób pierze się ubrania robocze?
Odzież robocza to odzież do zadań specjalnych – pracownicy przeważnie spędzają w ubraniach ochronnych całą zmianę, często wykonując bardzo wymagające fizycznie prace. W niektórych branżach (np. w serwisach samochodowych lub w fabrykach produkujących żywność) odzież BHP narażona jest dodatkowo na ciężkie do usunięcia zabrudzenia, np. smar, lakier, tłuszcz lub substancje chemiczne. Z tego powodu wypranie odzieży ochronnej bywa wyzwaniem. Czy wiesz, jak powinno się prać ubrania robocze?
Jak prać odzież BHP?
W przeciwieństwie do codziennych ubrań noszonych przez pracowników poza godzinami pracy, odzieży roboczej nie należy prać w domowych pralkach – dotyczy to przede wszystkim odzieży kwasoodpornej oraz ubrań, które ze względu na specyfikę przedsiębiorstwa mogły mieć styczność z substancjami niebezpiecznymi dla ludzkiego zdrowia.
Warto wiedzieć, że domowe urządzenia piorące przeważnie nie zapewniają dostatecznie wysokiej temperatury – większość odzieży BHP musi być prana w minimum 60ᵒC. Wbrew zapewnieniom producentów, domowe sprzęty nierzadko nie są w stanie osiągnąć zaprogramowanej temperatury wody – w szczególności w przypadku pralek energooszczędnych.
Ponieważ odzież BHP może być siedliskiem groźnych dla zdrowia zarazków (np. pałeczek salmonelli), nie wolno ryzykować niedokładnej dezynfekcji ubrań. Pracownik zakładający odzież wypraną w domowej pralce nie może być pewny, czy wszystkie szkodliwe drobnoustroje zostały z niej usunięte.
Dodatkowym minusem prania ubrań BHP w standardowych urządzeniach piorących jest fakt, że pranie na mokro może uszkodzić ich strukturę, a tym samym pozbawić ich właściwości chroniących zatrudnionego przed czynnikami ryzyka.
O czym jeszcze należy pamiętać, piorąc ubrania robocze?
Drogeryjne proszki i płyny do prania mogą nie poradzić sobie z plamami powstałymi w miejscu pracy. Aby skutecznie pozbyć się zabrudzeń na odzieży roboczej, warto skorzystać ze specjalistycznych past BHP do prania, które bezpiecznie odplamią ubrania do pracy.