W jakich miejscach półbuty robocze znajdą swoje zastosowanie?
- Szczegóły
Jeżeli istnieje ryzyko, że ze względu na charakter pracy prywatne buty i ubrania pracownika mogą ulec zniszczeniu lub zabrudzeniu, pracodawca ma obowiązek zapewnić zatrudnionym odzież i obuwie robocze. Rodzaj butów ochronnych, w jakie wyposażony musi zostać pracownik, zależy od charakteru stanowiska i potencjalnych czynników ryzyka. Czy wiesz, kto i kiedy powinien nosić półbuty robocze?
Kiedy pracownik powinien nosić półbuty robocze?
Półbuty robocze to rodzaj obuwia roboczego, którego cechą charakterystyczną jest brak cholewki. Półbuty robocze – podobnie, jak klasyczne półbuty – sięgają noszącemu do kostki, są więc lżejsze, niż modele sięgające za kostkę i zapewniają większą swobodę ruchów. Półbuty robocze doskonale sprawdzą się w przypadku różnego rodzaju prac fizycznych (także tych wykonywanych na świeżym powietrzu). Zakup półbutów roboczych polecamy m.in. osobom zajmującym się pracami budowlanymi i remontowymi, elektrykom lub spawaczom. Warto pamiętać, że półbuty nie sprawdzą się na stanowiskach, które wymagają pracy w niskich temperaturach. Pracownicy wykonujący prace tego typu powinni zdecydować się na bardziej zabudowane modele obuwia, zapewniające lepszą izolację przed zimnem.
Osoby poszukujące półbutów roboczych mogą wybierać pomiędzy modelami o różnych parametrach – na rynku dostępne są między innymi buty o wzmocnionych noskach (gwarantujące dodatkowe zabezpieczenie przed zmiażdżeniem stopy) lub półbuty wykonane z nieprzemakalnych materiałów. Duży wybór półbutów roboczych w ofertach sklepów z odzieżą roboczą i artykułami BHP (takich, jak na przykład AMW) gwarantuje, że każdy pracodawca poszukujący obuwia dla swoich pracowników z pewnością znajdzie odpowiedni model, dopasowany do potencjalnych czynników ryzyka występujących w przedsiębiorstwie.