W jakich sytuacjach pracownicy powinni nosić maski ochronne?
- Szczegóły
Istnieje kilka zawodów, w których noszenie specjalnej maseczki, zakrywającej usta i nos jest codziennością. W obecnej dobie pandemii koronawirusa ilość zawodów wymagających zakładania ochronnej maski znacznie się powiększyła.
Zawody z obowiązkiem noszenia maseczki ze względów bezpieczeństwa:
- Maseczki chirurgiczne od dawna były stosowane podczas przeprowadzania operacji, a ich zadaniem jest ochrona przed ewentualnym przeniesieniem zarazków do organizmu pacjenta.
- W przypadku pracy na budowie odpowiednia odzież robocza jest ważna dla bezpieczeństwa pracowników. Maski przeciwpyłowe zapobiegają wdychaniu unoszących się zanieczyszczeń oraz nieprzyjemnych zapachów, tym samym zdecydowanie zwiększając komfort pracy.
- Maski przy spawaniu chronią przed wdychaniem oparów ze stopów aluminium i powłok cynkowych, które są trujące. Wdychanie ich zagraża ciężkim zatruciem. Ponadto spaliny z drutu z topnikiem są toksyczne, a stal podczas spawania wydziela różne szkodliwe dymy. Dlatego poza wentylowaniem pomieszczenia należy użyć maseczki przeciwpyłowej.
Kogo jeszcze obowiązuje noszenie maseczki w związku z nowymi przepisami?
Zakrywanie ust i nosa obowiązuje w sytuacji, kiedy nie da się zachować odległości dwóch metrów od następnej osoby. Wyjątkiem jest oczywiście stanowisko oddzielone na przykład szybą. Od dnia 16 kwietnia 2020 r. do odwołania obowiązuje zakrywanie ust i nosa, w zakładach pracy i w budynkach użyteczności publicznej. Obowiązek dotyczy sytuacji, gdzie nie jest możliwe zachowanie odstępu co najmniej dwóch metrów. Ponadto konieczność obejmuje taksówkarzy oraz ich pasażerów, jeśli są to osoby niezamieszkujące tej samej posesji.
Ze względu na COVID-19, część pracodawców wprowadza ogólny nakaz noszenia maseczek wszystkim pracownikom, na przykład na terenie zakładu. W takiej sytuacji, jeśli zależy nam na pracy oraz zdrowiu, najlepiej zastosować się do ustalonych zaleceń.